Festékek és lakkok
A festékek és lakkok különféle anyagokat tartalmaznak, például oldószereket, pigmenteket, adalékanyagokat és kötőanyagokat. Ezek olyan anyagok, amelyek megváltoztatják egy tárgy felületét oly módon, hogy a kipárolgó oldószer biztosítja a szilárd takaró felületet. Az oldószerek lehetnek vízbázisú vagy oldószer alapúak.
Ezek segítségével tartós és jól kezelt felületeket kaphatunk a felújításra váró otthonunkban, ezen kívül színeikben és fényükben is varázslatos felületek alakíthatók ki. Különféle kültérre és beltérre használható festékek és lakkok találhatók a MIPA festékszaküzleteiben.
Fontos, hogy a munkálatok megkezdése előtt meggyőződjünk arról, hogy milyen anyagú felületre szeretnénk használni a festéket és a lakkot. Ez lehet fa, fém vagy akár műanyag is. Ezek az anyagok sajátos jellemzőkkel rendelkeznek, ezért mindig a felületnek legjobban megfelelő típusú festéket és lakkot válasszuk! A lakkok lehetnek átlátszóak, fényesek vagy selyemfényűek.
Festés előtt mindig figyeljünk a következőkre:
- A felületre való felhordásnál ne spóroljunk azzal, hogy esetleg silány, rossz minőségű ecsetet, hengert vagy festékszóró felszerelést használunk!
- Mielőtt a felületre felhordanánk a festéket, készítsük elő megfelelően a festendő felületet! Ezekhez a felülettől függően használjunk megfelelő csiszolópapírt, és ezt követően portalanítsuk a felületet!
- A jobb tapadás érdekében festés előtt használjunk megfelelő alapozót! Ennek egyik fontos tulajdonsága, hogy csökkenti a festendő felület nedvszívó képességét, és jobban biztosítja a felületre felhordásra kerülő festék tapadását.
- Fém felületek esetén fontos, hogy használjunk rozsdagátló alapozót is! A MIPA Color Kft. szakemberei segítségével ki tudja választani a megfelelő alapozót!
Tippek a festéshez:
Ha már egy festett felületet szeretne újra festeni, ismernie kell, hogy milyen festékkel volt lefestve korábban. Azonos festék esetén elegendő a felületet megcsiszolni, a hézagokat megfelelő hézagkitöltő anyaggal javítani, majd száradás után újra csiszolni. Ha nem azonos a régi festékanyag az újjal, akkor a régi festékréteget teljesen el kell távolítani égetéssel vagy oldószerrel. Az oldószerrel történő eltávolításkor akár egyszerre több réteg festék is eltávolítható. A festék égetéssel való eltávolításához hőlégfúvókat kell igénybe venni. Ez a festékréteget a felületen meglágyítja, amit könnyen le lehet kaparni. A munka közben ügyelni kell arra, hogy ne lélegezzék be a hő által oldódó festék gőzeit! Vastagabb festékréteget tisztító tárcsával kell eltávolítani.
Az ablakkeret körül, a fal és a keret közötti hézagok kitöltéséhez használjon lefesthető akril tömítőanyagot! Miután felvitte azt, hagyja száradni. Majd festés előtt csiszolja meg a tömítőanyagot, és ha szükséges, használjon alapozót a jobb fedés érdekében. A szilikonos tömítőanyag használata előtt tisztítsa meg ammóniával a szennyezett vagy zsíros felületeket, különösen a konyhában vagy fürdőszobában. A szilikonos tömítőanyagon a festék nem tapad meg, ezért ezt ne próbálja meg lefesteni! Nedves területeken a legjobb megoldás penészálló szigetelőanyagot használni, ami megelőzi a feketepenész kialakulását.
Festés előtt a csempéknél, és azokon a helyeken, ahová nem szeretnénk, hogy festék kerüljön, érdemes takarószalagot használni. A jó minőségű takarószalagok a kereskedelmi forgalomban általában kék vagy zöld színűek. Használja rövid, egymást átfedő csíkokban, és nyomja erősen a felületre a széleit. A szalagot a festés után közvetlenül el kell távolítani, hogy a lefestett szél ne morzsolódjon le.
Kültéri festés:
Ha kerti bútorát, kerítését vagy akár szerszámainak épített faházát szeretné lefesteni, ahhoz is tudunk néhány jó tanáccsal szolgálni. Mivel ezek a területek szélsőséges időjárási viszonyoknak vannak kitéve, többek között a fagynak vagy az erős napsütésnek, érdemes nagyon jó minőségű termékekkel dolgoznia. A Mipa készítményei kiváló ár-értékarányú termékek, így ha nálunk vásárol, csak jól járhat! A rendszeres akciók mellett törzsvásárlóinknak, vállalkozóknak egyedi kedvezményeket is adunk!
Kültéri festés esetében az időjárásnak kitett felületeket az ásványi pigmenteket tartalmazó festékkel védhetjük meg. A kültéri fafelületek festésénél a lényeg, hogy megőrizzük a fa szépségét, és védjük az időjárási viszontagságoktól: a nap égető sugaraitól és a nedvességtől. A jó kültéri felületkezelő anyagok vízálló és páraáteresztő tulajdonságúak is. Sérült bevonat esetén a fa nedvességet szív magába. Ha ez a nedvesség nem tud eltávozni, a fa megrepedezik, és beszürkül. A fa mintázatát az olajozás őrzi meg legjobban, de a gyenge pigmentálás miatt ez nem igazán időtálló.
MIPA Color Kft. üzleteiben minden fajta festék, alapozó és felületkezelő anyagok megtalálhatóak! Különös figyelmet fordítunk arra, hogy vásárlóink a legnagyobb megelégedéssel lépjenek ki üzleteinkből. Szakmailag felkészült munkatársaink mindenben készséggel állnak a vásárlóink rendelkezésére! Termékeinket minden földrészen, több mint 85 országban alkalmazzák. A festés minden munkafázisához és alkalmazási területéhez magas szintű szakmai tanácsadással és szakszerű segítséggel szolgáljuk ki a hozzánk forduló ügyfeleket, legyen az a festés bármely szakterülete!